English    Türkçe

Kongreye Kalan Süre:


ACT 1,5: Başlangıç ve Ötesi
  
Konuşmacılar: Ahmet Nalbant, Sevinç Ulusoy, Zülal Çelik, Şengül İlkay, K. Fatih Yavuz

29 Ekim 2021, Cuma -- 09.00 - 16.00

ACT 3. Dalga bilişsel terapiler içerisinde yer alan ve sendromal yaklaşımlardan ziyade psikopatolojiyle ilişkili olduğu gösterilmiş temel süreçler üzerinden insan acı ve ıstırabına yaklaşan bir terapi modelidir. Terapi yaklaşımında da bu süreçlere müdahale edilmeye çalışılır ve insana dair genel bir iyilik halini ifade eden psikolojik esneklik geliştirilmeye çalışılır. Temel süreçleri hedef alması, uygulamada esnek olması ve herkese uygulanabilen genel bir model önermesi ACT’i hem öğrenmeyi hem de uygulamayı kolaylaştıran faktörlerdendir.
Her ne kadar temel süreçler herkese uygulanabilir olsa da bu süreçlerin terapi odasında farklı danışanlara farklı şekillerde uygulanması gerekliliği zaman zaman terapistin yetkinliğini zorlayan bir konu olmaktadır. Daha etkin bir ACT terapisti olmak için terapistlerin hem psikolojik esnekliğe ait süreçleri daha akıcı şekilde kullanabilmesi hem de bunları farklı bağlamlarda esnek bir şekilde uygulama becerisine sahip olması gerekir.

Bu çalışma grubunda ACT’in temel ilkelerine ait kısa bir girişin ardından klinik uygulamada karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesi için yeni becerilerin öğrenilmesi hedeflenmektedir. Yaşantısal egzersizler, grup çalışmaları, vaka örnekleriyle becerilerin artırılması amaçlanmaktadır.

Kongreye Kalan Süre: